Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Pro Winter Łukasz Majewski

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Odpowiednia konserwacja sprzętu narciarskiego i jej wpływ na bezpieczeństwo

Autor: Pro Winter Łukasz Majewski, publikacja: 2013-10-11

Regularna konserwacja sprzętu sportowego jest najczęściej pomijaną kwestią rekreacyjnego uprawiania sportów zimowych. Fakt, że aby móc uprawiać narciarstwo czy snowboard wymagany jest i to niemały wkład finansowy, przede wszystkim w ekwipunek, czyli ubranie i sprzęt. Dochodzi do tego jeszcze kwestia doboru odpowiedniego ośrodka narciarskiego, czyli dodatkowo transport, ewentualne zakwaterowanie, wyżywienie no i... karnet tzw. skipass.

Narciarstwo - popularna forma aktywnego spędzenia wolnego czasu

Mimo spowolnienia gospodarczego, jakie nasz kraj dotknął w ostatnich latach, sporty zimowe cieszą się dużą popularnością wśród turystów z wielu powodów. M.in. aktywna forma spędzenia wolnego czasu, ponieważ zima to okres, kiedy nie mamy zbyt wiele możliwości aktywnego wypoczynku, a wewnętrzna potrzeba ruchu i oderwania się od codziennych obowiązków sprawia, że często sięgamy po tą piękną i jedną z najstarszych dyscyplin na świecie - narciarstwo (uogólnienie wszystkich sportów zimowych, gdzie występuje przynajmniej jedna deska). Jednak jak w każdej dyscyplinie sportowej, tak i narciarstwo wymaga zachowania pewnych środków ostrożności w celu uniknięcia niepotrzebnych kontuzji i narażania nas na dodatkowe koszty związane ze zbędną rehabilitacją. Podstawowymi środkami bezpieczeństwa są różnego rodzaju cielesne ochraniacze, oraz kaski.

Jednak warto zagłębić się bardziej w tajniki techniki narciarskiej. Otóż, często pomijana przez wielu, odpowiednia konserwacja sprzętu narciarskiego także dopełni pakiet naszego zabezpieczenia na stoku narciarskim i pozwoli cieszyć się wolnymi chwilami z bliskimi i przyjaciółmi.

Konserwacja sprzętu narciarskiego

Zatem można zadać sobie pytanie, co to jest konserwacja sprzętu narciarskiego i na czym polega? Tak jak nie wyruszamy w daleką podróż z niesprawnym układem hamulcowym w samochodzie, czy niedopompowanymi oponami, tak musimy zadbać o to co znajduje się pod naszymi nartami, czyli o ślizg (prof. zola), oraz krawędzie. Specjaliści i technicy sportowi, a także serwisanci sprzętu zimowego, wspólnie uważają, że narty powinno się smarować specjalistycznymi smarami co 3-4 dni jazdy. Dlaczego? Dobrze nasmarowana narta zapewni nam na stoku odpowiedni poślizg a przez to prawidłową manewrowość na stoku. Jest to odpowiednik wspomaganie układu kierowniczego w samochodzie, bez niego musielibyśmy włożyć sporo wysiłku w wykonanie manewru. Smar zatem pełni funkcję usprawniającą ten proces. Dodatkową zaletą smaru jest także możliwość osiągnięcia większych prędkości na stoku narciarskim co sprawi nam większą radość z uprawiania tego sportu. Serwis Nie należy także zapominać o krawędziach, które często w okresie letnim a także jeśli niewłaściwie przechowujemy sprzęt np. w wilgotnym pomieszczeniu, albo pozostawiamy je w pokrowcu na noc po całym dniu jazdy, lubią rdzewieć. Odpowiednio naostrzona krawędź narty i snowboardu zapewni nam odpowiednie trzymanie się w torze jazdy i możliwość szybkiego wyhamowania w sytuacji, kiedy ktoś nam zajedzie drogę, lub „coś” nam wyskoczy przed dzioby.



Opracowano:
Łukasz Majewski
Pro Winter Łukasz Majewski

Serwisanci - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 20 975 Serwisantów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: